Jakich środków do kąpieli używać, mając wrażliwą skórę?
- Szczegóły
Podrażniona, zaczerwieniona skóra, która czasami nawet kłuje i boli to problem wielu z nas. Jeśli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej, właściwie wszystko nas może podrażnić: suche powietrze zimą, upalne lata, a nawet silny jesienny wiatr, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, niektóre kosmetyki.
Jak rozpoznać skórę wrażliwą?
Jeśli z naszą cerą dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy udać się do dermatologa, by wykluczyć alergię, trądzik i inne choroby skóry. Dobrze jest także zrobić ogólne badania, w tym hormonalne, by sprawdzić, czy przyczyna naszych dolegliwości nie leży gdzie indziej niż w skórze.
Cera wrażliwa może być warunkowana genetycznie, może być także efektem niewłaściwej pielęgnacji, która niszczy naturalną warstwę hydrolipidową, lub złego odżywiania, stresu i używek takich, jak alkohol i papierosy. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na zewnętrzną warstwę skóry, czyniąc ją bardziej reaktywną na działanie czynników środowiskowych. W każdym wypadku cera wrażliwa wykazuje podobne cechy: często ulega zaczerwienieniu, napięciu, wysuszeniu, uczuciu ciepła. Czasem także pojawia się lekki świąd i opuchnięcie. Wszystko to dzieje się za sprawą wzmożonej reakcji skóry na czynniki zewnętrzne.
Odpowiednia pielęgnacja
Postępowanie ze skórą wrażliwą sprowadza się do dwóch rzeczy: unikania czynników drażniących i niszczących warstwę hydrolipidową oraz odżywiania skóry i wspierania jej naturalnych procesów regeneracji. Osoby ze skórą wrażliwą powinny szczególnie unikać:
- mycia wysuszającym mydłem;
- solarium;
- klimatyzacji;
- używek i ostrych przypraw;
- słabej jakości kosmetyków.
Zdrowe jedzenie, dobry sen i unikanie stresu to zasady, które dobrze wpływają na każdy rodzaj skóry. Przy cerze wrażliwej ważna jest właściwa pielęgnacja, która będzie zapewniać odpowiedni poziom nawodnienia i natłuszczenia ciała. Do kąpieli, pod prysznic oraz do pielęgnacji po myciu polecane jest używanie delikatnych naturalnych kosmetyków, wyprodukowanych na bazie dobrej jakości składników, bez dodatków konserwantów, sztucznych barwników i innych szkodliwych substancji. Nie będą one niszczyć delikatnej warstwy ochronnej skóry, ale w naturalny sposób ją odżywią i wzmocnią procesy odnowy wewnątrzkomórkowej. Naturalne środki myjące, balsamy i kremy pomagają łagodzić podrażnienia i sprawiają, że skóra staje się znowu gładka i odpowiednio napięta. Do kąpieli zalecane jest także dodawanie preparatów nawilżających i natłuszczających, na przykład olejków roślinnych lub krochmalu. Pamiętajmy też, że kąpiel nie powinna być zbyt gorąca. Wysoka temperatura może podrażnić wrażliwą skórę i zniweczyć efekty codziennej pielęgnacji.