Dlaczego żywe kultury bakterii są nam niezbędne?
- Szczegóły
Żywe kultury bakterii to inaczej probiotyki, które swoją nazwę zaczerpnęły z języka greckiego – pro bios można przetłumaczyć jako dla życia. Bakterie probiotyczne zasiedlają przewód pokarmowy i są niezbędne do tego, by organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ich rola i w jakiej formie najlepiej je suplementować.
Wpływ bakterii probiotycznych na zdrowie
Głównym zadaniem probiotyków jest współpracowanie z barierą jelitową, która z kolei odpowiada za selekcjonowanie substancji dostarczanych wraz z pożywieniem i eliminowanie z przewodu pokarmowego niepotrzebnych składników. Żywe kultury bakterii biorą też udział w regulowaniu perystaltyki jelit i wzmacniają układ odpornościowy.
Co ważne, bakterie te stale współpracują również z układem nerwowym. Jeśli więc przepływ informacji między jelitami a mózgiem zostanie w jakikolwiek sposób zaburzony, mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości: począwszy od problemów z wypróżnianiem, poprzez ból brzucha, po poważne schorzenia neurozwyrodnieniowe.
Źródła żywych kultur bakterii
Żywe kultury bakterii mogą być dostarczane wraz z pożywieniem – najwięcej probiotyków zawierają przetwory mleczne (zwłaszcza kefiry i maślanki) oraz kiszonki (kapusta, ogórki). Czasami organizm potrzebuje jednak dodatkowej porcji probiotyków, których źródło stanowią m.in. produkty lecznicze czy suplementy diety. Wzmożone zapotrzebowanie na bakterie probiotyczne występuje przeważnie w trakcie i po antybiotykoterapii, podczas odchudzania się, w okresie nasilonego stresu czy przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Żywe kultury bakterii są też sprzymierzeńcem w walce z niektórymi chorobami, w tym np. wątroby czy nerek.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest włączenie do diety probiotyków w postaci kapsułek – taką formę ma np. preparat Probiosan. Warto szukać produktów o naturalnych składach i zawierających rozbudowany kompleks szczepów bakterii. Dobrym pomysłem jest także zdecydowanie się na zakup synbiotyków, czyli preparatów składających się nie tylko z probiotyków, ale również prebiotyków. Prebiotyki (np. inulina) nie są trawione w układzie pokarmowym, dlatego pełnią funkcję pożywki dla bakterii probiotycznych. Tego typu produkty pomogą odbudować florę jelitową, a co za tym idzie – wesprą cały organizm w efektywnej pracy.