W czym tkwi sekret popularności tradycyjnej medycyny chińskiej?
- Szczegóły
Tradycyjna medycyna chińska skupia się nie tylko na organizmie człowieka jako takim. Odnosi się także do jego anatomii, fizjologii i psychiki. Traktuje człowieka holistycznie. Od wieków wiadomo, że ból, choroba, czy inne dolegliwości nie tkwią tylko w organizmie, ale także w jego umyśle i duszy. Docierając do źródła, możemy wyleczyć przyczynę, a nie tylko skutki i na tym przekonaniu opiera się tradycyjna medycyna chińska.
Filary medycyny chińskiej
Tradycyjna medycyna chińska opiera się na pięciu filarach takich jak: akupunktura, akupresura, masaże, zabiegi z wykorzystaniem baniek chińskich oraz na ziołolecznictwie. Zakłada istnienie energii chi, której zaburzony przepływ ma powodować różne schorzenia, z którymi musi borykać się człowiek. Medycyna chińska zajmuje się człowiekiem holistycznie, a nie skupia się na konkretnych narządach. Leczy przyczyny, a nie skutki.
Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie
Tradycyjna medycyna chińska należy do najstarszych na świecie, ale do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów z każdej części globu. Co ciekawe nie stanowi ona jednolitego systemu, a często wiedza medyczna przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Tworzone były linie medyczne, w którym każda odróżniała się sposobem oraz metodami leczenia. System ten został ujednolicony przez Mao Zedonga, który powołał do życia Pierwszy Uniwersytet Tradycyjnej Medycyny Chińskiej z siedzibą w Pekinie.
Skuteczność zabiegów medycyny chińskiej
Tradycyjna medycyna chińska opiera się na potrzebie przywrócenia harmonii ciała i umysłu poprzez zrównoważenie energii przepływających przez ciało człowieka. Dzięki temu poprawia się odporność organizmu, zwiększa się jego witalność i wydłuża życie. Efekt ten osiągany jest poprzez zabiegi, a także zażywanie sprawdzonych mieszanek ziołowych. Ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia i przynosi ukojenie w walce z dolegliwościami.