Co zrobić, gdy zmagamy się z problemem zmęczonej skóry?
- Szczegóły
Czasem stan skóry pogarsza się nawet mimo stosowania starannie wybranych kosmetyków – taka sytuacja może być spowodowana wieloma czynnikami, przy czym w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Przemęczenie, przewlekły stres, bezsenne noce i niezdrowa dieta mogą skutecznie zrujnować efekty każdego planu pielęgnacyjnego. Podpowiadamy więc, jak rozprawić się z problemem zmęczonej cery.
Czym charakteryzuje się cera zmęczona?
Zmęczona skóra dodaje lat i negatywnie wpływa na pewność siebie. Cerę pozbawioną blasku, mającą szary odcień, wyraźnie przesuszoną można co prawda ukryć pod makijażem, jednak o wiele lepszym pomysłem jest kompleksowe zadbanie o swój wygląd. Poprzez regularną pielęgnację oraz zatroszczenie się o własne samopoczucie i zdrowie można szybko pożegnać wszelkie niedoskonałości – sińce pod oczami powinny zniknąć, a rozszerzone pory wyraźnie się zmniejszyć.
Jak pielęgnować skórę zmęczoną?
Dogłębne odżywienie należy rozpocząć od oczyszczenia twarzy i przygotowania jej do przyjęcia składników aktywnych zawartych w maseczkach i kremach. Skóra zmęczona nie przepada za silnymi kosmetykami myjącymi i złuszczającymi – lepiej sięgnąć po łagodne płyny micelarne oraz delikatne peelingi enzymatyczne. Z kolei podczas wybierania kremów do pielęgnacji skóry zmęczonej warto szukać przede wszystkim produktów o naturalnych składach, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Ekstrakty roślinne, np. z kasztanowca (przywraca elastyczność), lukrecji (działa przeciwzapalnie) czy wąkroty (nawilża i odmładza), to niewyczerpane źródło substancji z sukcesem wspierających skórę w regeneracji.
Co robić, jeśli stan skóry nie poprawia się mimo dobrej pielęgnacji?
Jeśli plan pielęgnacyjny wydaje się być ułożony bardzo dobrze, a mimo to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy skupić się na poprawie stylu życia. Zmęczonej skórze można pomóc m.in. poprzez:
- picie większej ilości wody,
- zrezygnowanie z solarium,
- chronienie skóry przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (mrozem, słońcem),
- zadbanie o zbilansowaną dietę (łącznie z unikaniem używek) wspomaganą wysoce przyswajalnymi witaminami i minerałami,
- wysypianie się,
- aktywność fizyczną (najlepiej na świeżym powietrzu).
Poza tym w razie nasilenia problemów skórnych zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania, ponieważ na stan cery duży wpływ ma np. gospodarka hormonalna. Kompleksowe podejście składające się z przemyślanej pielęgnacji oraz zdrowego trybu życia to sprawdzony i skuteczny sposób na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji.