Czym zajmują się irydolodzy?
- Szczegóły
W ramach medycyny wyróżnia się rozmaite specjalizacje. Oczami zajmują się na ogół okuliści. Istnieje jednak także profesja, która ma do czynienia z narządami wzroku, a jednocześnie nie jest okulistyką. Chodzi tu mianowicie o tak zwaną irydologię. W jej ramach dokonuje się diagnozy stanu organizmu, opierając się na tym, jak wyglądają tęczówki oczu pacjenta.
Na czym polega irydologia?
Najnowocześniejsze metody medyczne pozwalają na to, aby to właśnie oczy stały się wrotami, które ukażą obraz całego organizmu. Dzięki temu nie trzeba stosować skomplikowanych działań i zapuszczać się w głąb ciała za pomocą różnego rodzaju sond. Badanie irydologiczne jest bezbolesne i nieinwazyjne, co w wielu sytuacjach jest naprawdę ważne.
Irydologia pozwala na nieinwazyjne diagnozowanie na podstawie tęczówki oka, która za pomocą układu nerwowego i krwionośnego łączy się z całym organizmem i pozwala ustalić zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych. Irydolog ocenia więc stan zdrowia, obserwując tęczówkę, ponieważ każdej części ciała odpowiada określone miejsce na jej powierzchni.
Zalety irydologii
Przede wszystkim traktuje człowieka jako psychofizyczną całość – nie dzieli go na części. Zdarza się, że poszczególne badania wychodzą pozytywne, natomiast po całokształcie organizmu widać, że coś jest nie tak. Irydologia daje możliwość odpowiedzi na pytanie o rzeczywiste podłoże choroby oraz ukierunkowuje podjętą terapię.
Irydologia jest doskonałym sposobem na wstępną ocenę organizmu. Dzięki niej można poczynić pierwsze obserwacje dotyczące stanu pacjenta. W oparciu o pracę wykonaną przez irydologa można zadecydować o konieczności przeprowadzenia kolejnych działań diagnostycznych, na przykład badania USG czy też tomografii.
Jedną z zalet badań irydologicznych, oprócz łatwości ich przeprowadzania i nieinwazyjności, jest także ich nieduży koszt w porównaniu z niektórymi badaniami medycznymi, które często pokrywamy z własnej kieszeni. Niska cena wiąże się głównie z brakiem konieczności zakupu za tysiące złotych specjalistycznego sprzętu, zapuszczającego się w głąb organizmu.
Co ważne, irydologia może być traktowana jako profilaktyczne spojrzenie na zdrowie, czyli pozwala w pewnym sensie działać z wyprzedzeniem. Dzięki niej możliwe jest wykrycie choroby na najwcześniejszym etapie, zanim jeszcze zacznie być widoczna poprzez bardziej zauważalne oznaki, niezwiązane z wyglądem oczu.