Aromaterapia - na czym polega i dlaczego jest tak popularna?
- Szczegóły
Alternatywne metody leczenia stale zyskują na popularności. Mimo tego, że przeprowadzenie badań i wizyta u specjalisty to praktyka, którą warto stosować w przypadku wielu przypadłości, to istnieją też naturalne sposoby na radzenie sobie z różnego rodzaju niedomaganiami. Mowa tutaj na przykład o leczniczych metodach pochodzących z Chin, które są tam wykorzystywane od tysięcy lat. Na szczególną uwagę zasługuje aromaterapia, która polega na zastosowaniu olejków eterycznych pochodzących z roślin leczniczych. Jak dokładnie się ją przeprowadza oraz z czego wynika jej popularność?
Na czym polega aromaterapia i jakie są jej metody?
Jak już wspomnieliśmy, aromaterapia jest naturalną metodą wsparcia organizmu, która została zapoczątkowana wiele lat temu w Chinach. Najprościej mówiąc, jest to leczenie zapachem, czyli zastosowanie roślin leczniczych, które zawierają olejki eteryczne. Aby ją przeprowadzić, niezbędne są najwyższej jakości produkty do aromaterapii. Jeśli natomiast chodzi o metody, którymi można je wprowadzać do organizmu, to wyróżniamy: wąchanie, wdychanie, inhalacje, kąpiele z olejkami oraz masaże. W zależności od preferencji olejki mogą być dostarczane za pośrednictwem dróg oddechowych albo przez skórę.
Z czego wynika popularność aromaterapii?
Naturalne metody wspierania organizmu stale zyskują na popularności, a coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie aromaterapii do swojej codziennej rutyny. Dzieje się tak nie bez powodu. Ta metoda lecznicza pochodząca z Chin ma duże znaczenie zarówno w kontekście wsparcia organizmu, jak i psychiki. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład olejki z lawendą, które działają przeciwwstrząsowo, łagodzą infekcje dróg oddechowych, a przy tym niwelują napięcia, działają uspokajająco oraz pomagają w stanach lękowych. Jeśli natomiast chodzi o olejki stosowane podczas masaży, to osoby, które się im poddają, zauważają działanie przeciwbólowe i relaksujące.
Dodatkowo omawiane naturalne substancje wpływają też korzystnie na dolegliwości ze strony układu ruchu, a do tego wspomagają leczenie układu krążenia. Olejki dodawane do kąpieli świetnie się sprawdzą w przypadku osób, które walczą z bezsennością albo chcą zminimalizować nadpobudliwość nerwową. Nie sposób nie wspomnieć również o przyjemnym zapachu olejków do aromaterapii. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład produkty miętowe lub pomarańczowe, które pomagają się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Poza tym aromaterapia jest nieinwazyjną metodą wspomagania organizmu, dlatego w przypadku braku przeciwwskazań można nią wspomagać tradycyjne i akademickie metody leczenia.