Wpływ aromaterapii na skórę - o czym pamiętać?
- Szczegóły
Zastosowanie aromaterapii ma na celu nie tylko zapewnienie sobie przyjemności związanej z wdychaniem przyjemnych zapachów. To również możliwość poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Oprócz tego dzięki niej można również znacząco poprawić kondycję i wygląd skóry. W jaki sposób stosować aromatoterapię, aby osiągnąć taki efekt? O czym należy pamiętać?
Jak olejki eteryczne działają na skórę?
O olejkach eterycznych warto wiedzieć przede wszystkim, że są to związki lotne pozyskiwane z wybranych części roślin, na przykład kwiatów, liści, korzeni, łodyg, owoców, nasion czy kłączy. Omawiane substancje zapachowe nie rozpuszczają się w wodzie, a do tego dobrze się łączą z olejami bazowymi (np. do masażu) oraz z alkoholami. Aromaterapia to z kolei jedna z popularniejszych i starszych metod medycyny naturalnej i pozwala między innymi na skuteczne wspomaganie leczenia infekcji, bólów, reumatyzmu czy problemów trawiennych. Olejki eteryczne warto stosować również, aby poprawić kondycję skóry.
Preparaty wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto je stosować, aby przyspieszyć leczenie i gojenie ran. Aromatoterapia to dobry pomysł również w codziennej pielęgnacji. Naturalne olejki bowiem regulują poziom sebum, wzmacniają naczynka, działają ściągająco oraz spowalniają procesy starzenia się skóry. Osoby, które je stosują, zauważają też poprawę jędrności i elastyczności. Oprócz tego preparaty rozjaśniają blizny i przebarwienia.
Jakie olejki najlepiej się sprawdzą i jak je stosować?
Wybór olejków eterycznych jest coraz większy. Wybierając je, podobnie jak w przypadku napojów terapeutycznych czy koncentratów ziołowych należy się kierować przede wszystkim bieżącymi potrzebami. Równie ważną sprawą (o ile nie najważniejszą) jest jakość olejków. Warto zapłacić więcej za 100% olejek dobrej jakości – przełoży się to na skuteczność i wydajność jego stosowania. Jeśli chodzi o produkty, które szczególnie sprawdzą się do pielęgnacji skóry, to najlepiej sięgać po olejki:
- z lawendy, które mają działanie antyseptyczne, dezynfekujące i przeciwzapalne,
- z geranium, który tonizuje i ściąga, a do tego ma właściwości antydepresyjne,
- z ylang ylang, który ma działanie afrodyzjakalne i uspokajające,
- z mięty, który działa analgetycznie i przeciwgorączkowo,
- z pomarańczy, który tonizuje oraz działa antyseptycznie i antydepresyjnie.
Jeśli natomiast chodzi o to, w jaki sposób je stosować, to wszystko zależy od preferencji oraz dolegliwości. Dobrze się sprawdzą na przykład jako dodatek do kąpieli, gdzie nie tylko wnikną w struktury skóry, ale również zrelaksują i uspokoją poprzez inhalację. Oprócz tego olejki do aromaterapii można też dodawać do maseczek, balsamów czy kremów do ciała. Jeśli natomiast chodzi o leczenie trądziku, to niektórzy dawkują je bezpośrednio na skórę.