Właściwości lecznicze i zastosowanie czystka
- Szczegóły
Korzystanie z właściwości leczniczych różnego rodzaju roślin, znane jest od wieków. Teraz zielarstwo i powrót do natury cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wśród popularnych ziół o właściwościach zdrowotnych, można wyróżnić czystek. Jest to roślina ozdobna, mimo to ma pozytywny wpływ na leczenie niektórych schorzeń i ogólny stan zdrowia ludzkiego organizmu.
Właściwości lecznicze czystka
Czystek to roślina znacznie wspomagająca układ immunologiczny, dzięki wysokiej zawartości polifenoli, czyli substancji neutralizującej wolne rodniki. Oczyszcza on organizm z toksyn i metali ciężkich. Ma to pozytywny wpływ na kondycję skóry. Zwalcza trądzik i zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Czystek ma więcej antyoksydantów, niż zielona herbata. Hamuje, więc rozwój stanów zapalnych, a także zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie i wirusy. Oprócz tego, czystek zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, w tym miażdżycy i powstawania nowotworów. Ciekawostką jest, że czystek pomaga odpędzać komary i kleszcze, ponieważ przez skórę osób, które go zażywają, wydzielany jest zapach odstraszający te owady.
Kiedy i w jaki sposób stosować czystek?
Jeżeli zastanawiasz się nad wdrożeniem go do swojej diety warto pomyśleć o mocno skoncentrowanym produkcie, który przede wszystkim będzie miał wpływ na twoje zdrowie. Przyjmowany może być w różnych formach: tabletek, herbaty, suszu, czy koncentratu ziołowego. Można go stosować doustnie, ale też zewnętrznie, w przypadku chorób skórnych. Koncentrat zażywany regularnie, może zapobiec przeziębieniom w okresie jesienno-zimowym. Profilaktycznie, zaleca się spożywanie go trzy razy dziennie. W przypadku stosowania koncentratów, należy zapoznać się z zaleceniami producenta (ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych). Już po tygodniu spożywania koncentratu czystka, można zauważyć pożądane efekty, ale pełnie jego właściwości zdrowotnych, odczuwa się stosując go regularnie.