Czy każdy może stosować esencję z lawendy?
- Szczegóły
W sklepach z olejkami eterycznymi można znaleźć wiele produktów, które są pomocne nie tylko w poprawie samopoczucia, ale również łagodzą liczne objawy niedyspozycji organizmu. Przed zakupem konkretnego olejku, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z jego działaniem i ewentualnymi przeciwwskazaniami. Dużą popularnością cieszy się na przykład esencja z lawendy. Jakie jest jej działanie i czy każdy może ją stosować?
Jak esencja z lawendy działa na ciało i duszę?
O olejkach eterycznych warto wiedzieć przede wszystkim, że poza działaniem relaksującym, mają też ogromny wpływ na ciało i psychikę. Jeśli chodzi o omawiany olejek lawendowy, to do jego najważniejszych właściwości w kwestii wspomagania organizmu zaliczamy:
- łagodzenie bólów głowy oraz towarzyszących zranieniu,
- wspomaganie przy infekcji dróg oddechowych, grypy czy anginy,
- wspieranie układu odpornościowego,
- rozluźnianie skurczów i napięć,
- działanie przeciwstarzeniowe,
- pomoc w zatrzymywaniu krwotoków, na przykład z nosa.
Oprócz tego esencja z lawendy ma również kojące działanie dla psychiki. Aromaterapia z zastosowaniem tego produktu działa uspokajająco (na przykład na sen), wspomaga zwalczanie nerwowości, depresji czy rozdrażnienia, uspokaja serce i obniża ciśnienie krwi.
Zastosowanie kosmetyczne esencji z lawendy i przeciwwskazania
Esencja z lawendy podobnie jak inne olejki eteryczne ma wiele zastosowań. Oprócz wspomnianego wcześniej działania na ciało i duszę, warto również zwrócić uwagę na to, do czego można jej używać w kosmetyce. Lawenda pomaga regenerować komórki po oparzeniu czy otarciu, skraca czas gojenia blizn i świetnie się sprawdza przy zaskórnikach, trądziku czy stanach zapalnych skóry.
Olejek z lawendy jest produktem naturalnym, jednak może powodować działania niepożądane w związku z zawartymi substancjami, które mogą wywoływać alergie albo podrażnienia. Właśnie dlatego należy zadbać o odpowiednie rozcieńczenie produktu. Co więcej, esencji z lawendy nie powinny stosować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i karmiące piersią. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.